2025. július 3., csütörtök
A kőfelverődés az egyik leggyakoribb kiváltó oka a szélvédőhöz kapcsolódó káreseményeknek. Bár először nem tűnik komoly problémának, a kőfelverődés javítása jelentős költségekkel járhat, főleg, ha elhanyagoljuk a látszólag apró üvegsérülést. De vajon mikor fizet a biztosító? És mit tehetsz, hogy megelőzd ezeket a kellemetlen helyzeteket?
Milyen károkat okozhat egy kőfelverődés?
A leggyakoribb kár a szélvédő sérülése – ez lehet apróbb, csillag alakú sérülés, de akár hosszabb repedés is. Ne becsüld le ezeket a károkat! Egy apró sérülés is gyorsan tovább repedhet, ronthatja a kilátást is, ami balesetveszélyes. Ezért fontos, hogy minél előbb javíttasd meg még a kisebb sérüléseket is.
Ha nem lépünk időben, később csak a szélvédőcsere segít a problémán. Azt viszont fontos tudni, hogy a csere költsége többszöröse a javításénak!
Több dolog befolyásolhatja, hogy mennyi idő alatt és milyen mértékben terjed tovább a repedés. A legnagyobb probléma a hirtelen hőmérsékletváltozás: nyáron a kinti hőség és a hűtött utas tér ellentéte jelenthet gondot, télen pedig a fordítottja. Hatással lehet a repedésre a hirtelen gyorsítás, a vészfékezés, illetve a rossz minőségű úton való haladás is. Ha a repedésbe nedvesség kerül (különösen fagypont alatti hőmérséklet esetén), esetleg por vagy más szennyeződés, az szintén gyorsíthatja a folyamatot.
A szélvédő csak akkor javítható, ha a sérülés nem nagyobb egy pénzérménél és nem a sofőr látóterében keletkezett. Más esetben cserére van szükség.
Persze a szélvédő mellett a karosszérián is keletkezhetnek sérülések, fényezési hibák, kisebb horpadások.
Mikor fizet a biztosító?
A kőfelverődésből származó károk esetén nem mindegy, hogy milyen biztosítással rendelkezel:
A casco biztosítás fedezheti az ilyen típusú károkat – de csak akkor, ha a szerződésben szerepel az üvegkár térítése. Sok biztosító külön tételként kezeli az üvegtöréses károkat, ezért mindig érdemes átnézni a szerződést vagy használni egy online kalkulátort, amellyel összehasonlíthatod a különböző casco ajánlatokat.
A kötelező biztosítás ezekre a károkra általában nem nyújt fedezetet, mivel az kizárólag a másoknak okozott károkra vonatkozik. Kivétel, ha bizonyítható, hogy egy másik autós okozta a kárt (például, ha egy nem megfelelően rögzített rakományról esett le a kő), de ezt elég nehéz bizonyítani.
Hogyan zajlik a kárrendezési folyamat?
Ha van casco biztosításod és az tartalmazza az üvegkárok fedezetét, akkor:
Értesítsd a biztosítódat a kárról, célszerű online vagy telefonon.
A biztosító általában kijelöl egy szerződött szervizt, ahol megvizsgálják az autót.
A szélvédő-javítás vagy csere elvégzése után a biztosító a javítás költségét közvetlenül a javítónak téríti. Bizonyos esetekben választható, hogy kifizeted a javítás költségét, majd utólag kérheted a térítést (biztosítótól és esettől függ).
Egyes biztosítók önrészt is felszámolnak, figyelj az önrész mértékére a szerződés megkötésekor.
Megelőzési tippek: hogyan kerüld el a bajt?
Biztos módszer nincs az ilyen károk elkerülésére, de néhány egyszerű szabály betartásával csökkentheted a kockázatot:
Tarts megfelelő követési távolságot, különösen a teherautók mögött. Minél messzebb haladsz a járművektől, annál kisebb az esély, hogy egy felpattanó vagy lehulló kavics eltalálja az autódat.
Kerüld a rossz minőségű utakat, ha van rá lehetőség.
Figyelj oda az útfelújítások környékén, ott értelemszerűen több a felverődő kő.
Használhatsz védő fóliát, ami extra védelmet nyújt, de ez nem olcsó megoldás.
Szezonalitás: mikor a leggyakoribbak a kőfelverődések?
Érdekes tény, hogy az ilyen típusú károk áprilistól szeptemberig gyakoribbak. Ennek az egyik oka, hogy ebben az időszakban gyakoribbak az útfelújítások.
A kőfelverődés bosszantó, de sajnos gyakori kár, amivel minden autós szembesülhet. A jó hír, hogy a megfelelő casco biztosítással a javítás költségei jelentősen csökkenthetők. Használj online kalkulátort a legjobb biztosítás kiválasztásához és figyelj oda a megelőzésre is!