Szánkózás és korcsolyázás - így kerüld el a veszélyes helyzeteket

A téli kikapcsolódásra is megfelelően készüljünk fel!2024. november 28., csütörtök

A téli szabadtéri sportok, mint a szánkózás vagy a korcsolyázás örömteli és emlékezetes élményt nyújtanak, de persze az ismert veszélyekkel is járnak. A biztosítási védelem legalább az anyagi kockázatok mérséklésében segít, ha esetleg megtörténik a baj.

Korcsolyázás

A korcsolyázás népszerű téli sport, de - akárcsak a síelés és a snowboard-ozás - a sérülések sajnos vele járói ennek is. Az esések következtében gyakoriak a csonttörések, ficamok és zúzódások, előfordulhatnak akár súlyosabb, például fejsérüléssel járó balesetek is. Különösen a zsúfoltabb jégpályákon a másokkal való ütközésből eredő balesetek járhatnak súlyos sérülésekkel. Az anyagi terheket enyhítheti egy jól megválasztott utasbiztosítás, amely bel- és külföldön egyaránt fedezetet nyújt az orvosi kezelések költségeire. Emellett a felelősségbiztosítás is ajánlott, amely mások testi épségében vagy vagyonában okozott károkat is fedezi.

A sérülések elkerülése érdekében a megfelelő felszerelés kiemelten fontos: viselj kényelmes, jól illeszkedő korcsolyát, amely biztosítja a boka stabilitását, és szükség esetén használj védőfelszerelést, például csuklóvédőt, térdvédőt és bukósisakot – különösen gyerekek és kezdők esetében. A zsúfolt jégpályákon figyelj a környezetedre, tarts megfelelő távolságot másoktól, és kerüld a túl gyors, kontrollálatlan mozgást.

Befagyott tavak – Ezeket érdemes tudni jégre lépés előtt

A befagyott tavak és folyók vonzzák a természetkedvelőket és a korcsolyázás szerelmeseit, a jég vastagsága azonban nem mindig egyenletes, ezért a természetes jégfelületeken fokozott elővigyázatosság szükséges. A legfontosabb, amit mindenképpen tarts be: soha ne menj egyedül a jégre. A jég beszakadása súlyos sérülésekhez, kihűléshez vagy akár halálos kimenetelű balesethez is vezethet. A mentési műveletek gyakran magas költségekkel járnak, különösen, ha speciális eszközök vagy szakemberek bevonására van szükség.

Legalább 10-12 cm vastagságú jég szükséges ahhoz, hogy egy ember súlyát biztonságosan elbírja. Ez az állóvizekre (pl. tavak) vonatkozik, ahol a jég viszonylag egyenletesen fagy be. Csoport esetén 20 cm-nél vastagabb jég szükséges, hogy a nagyobb terhelést kibírja. Folyók és patakok jegén különösen veszélyes tartózkodni, mivel a víz áramlása miatt a jég vastagsága és szilárdsága eltérő! A tiszta, kékes árnyalatú jég erős és biztonságosabb, míg a fehér vagy szürkés jég már veszélyes lehet, mivel gyakran légbuborékokat vagy olvadás miatt meggyengült rétegeket tartalmaz.

Szánkózás

A szánkózás remek téli szórakozás lehet, de a megfelelő elővigyázatosság és a biztonsági szabályok betartása nélkül könnyen kellemetlen élménnyé válhat. A szánkók nagy sebességet érhetnek el a meredek lejtőkön, ami növeli a sérülések kockázatát. Nincs rajtuk fék, kormány, így a irányíthatóságuk korlátozott. Ez különösen veszélyes, ha a lejtő végén akadályok vannak, például fák, sziklák vagy más természeti akadályok, esetleg út vagy járda, ahol gyalogosok és járművek közlekednek.

Főképp a nem kijelölt vagy ellenőrizetlen szánkópályákon lehetnek jégfoltok, rejtett kövek, fagyott gyökerek vagy bokrok, amelyek hirtelen megállíthatják a szánkót, aminek következtében leeshetsz, megsérülhetsz. Bár a szánkózás nem igényel speciális védőfelszerelést, egy bukósisak ilyen esetekben is hasznos. Mielőtt szánkózni indulsz, tájékozódj az időjárásról, a pályák állapotáról, gyermekeidet pedig soha ne hagyd felügyelet nélkül.

Milyen biztosítást válasszunk?

A biztosítók gyakorlata a téli sportokkal kapcsolatban változó: egyes biztosítási termékekben alapfedezetként szerepelnek, míg más biztosítások esetében nem. Érdemes tehát a biztosítás megkötése előtt ellenőrizni, hogy az adott sport beletartozik-e a fedezetbe. Az is fontos, hogy az utazás típusát a tevékenységnek megfelelően válasszuk ki, pl. „Extrémsport”!

 

Legyen szó akár belföldi, akár külföldi kikapcsolódásról, a téli sportokhoz válassz utasbiztosítást online kalkulátorunkkal.

https://www.eurorisk.hu/calculation/utas-biztositas

Balesetmentes téli kikapcsolódást és sportolást kívánunk!



Call Center: 06 1 585 8888 E-mail: info@eurorisk.hu
Minden jog fenntartva © 2013 Eurorisk
Utolsó frissítés: 2024.11.18
PoweredBy: SK Trend Kft